Domena, hosting i inne potrzebne rzeczy

Spis treści

Udostępnij ten artykuł

To nie jest techniczny artykuł. To poradnik dla osób, które szukają prostych wyjaśnień 🙂

Jeśli planujesz założyć swoją pierwszą stronę internetową, to pewnie już przeczytał_ś takie hasła jak domena, hosting, serwer, certyfikat SSL czy poczta na serwerze. Może nawet coś o tym już wiesz, ale ilość informacji, które Cię atakują z każdej strony może przytłoczyć. Nie wspomnę już o reklamach, które oferują najlepsze i najtańsze usługi, choć nawet nie wiesz jeszcze, czego dokładnie potrzebujesz.

  1. Domena, czyli adres strony
  2. Hosting, czyli fundament strony
  3. Certyfikat SSL, czyli zabezpieczenie strony

W tym poradniku omówię rzeczy, które musisz mieć, aby Twoja strona wisiała w sieci. Będą to:

Domena, czyli niestandardowo.pl

Domena to sama nazwa strony, czyli np. madraszewska.pl czy niestandardowo.pl. Domena to tylko adres, który kieruje do poprawnego miejsca w sieci, gdzie znajdują się wszystkie pliki strony: od jej treści, przez kod. To jak szukanie adresu znajomego, który się właśnie przeprowadził. Dopiero na miejscu dowiesz się, jak wygląda jego mieszkanie.

Do jednej strony może kierować kilka adresów (dzięki przekierowaniom), ale tylko jeden jest główny. Domena spiulkolot.pl kieruje do strony mybed.pl, bo utworzyli sobie przekierowanie po nagłośnieniu tego hasła jako młodzieżowego słowa roku kilka lat temu.

Nasz fikcyjny znajomy może mieć kilka sposobów, w jaki podaje Ci swój adres: „za Biedronką skręć w prawo”, „klatka wejściowa przy lombardzie” czy „czwarty dom z zieloną bramką”, ale wszystkie prowadzą do tego samego miejsca.

A może niestandardowo.studio?

Domena może mieć różne rozszerzenia, czyli końcówki po nazwie. Do najpopularniejszych w Polsce zaliczamy oczywiście .pl i .com, ale często spotykam .eu, .com.pl (tę łatwo pomylić) czy .info. Ilość dostępnych rozszerzeń jest niemal nieograniczona i choć możesz wybrać jaką tylko chcesz, to warto zwrócić uwagę na dwie rzeczy.

1. Domena z nietypową końcówką nie wygląda jak adres strony

Robiłam dużo stron z adresami, które nie mają klasycznych rozszerzeń. I choć osobiście bardzo je lubię, to zawszę daję moim klientom znać, że muszą albo zrobić małe rozeznanie wśród swojej grupy docelowej albo przygotować się na bardzo jasną komunikację.

Te domeny są niestety nie za bardzo oczywiste, szczególnie gdy zapisane na wizytówce bez kontekstu. Osoby, które korzystają z sieci hobbistycznie często nie wiedzą, że istnieją takie rozszerzenia i mogą mieć trudność z wejściem na Twoją stronę. Moi rodzice myśleli, że to wirus:)

2. Ceny domen z nietypowym rozszerzeniem są wysooookie

Drugim czynnikiem jest cena. Te domeny są po prostu drogie, szczególnie po roku (ale o cenach za przedłużenie opowiem zaraz). Zawsze przed zakupem domeny sprawdź jej orientacyjną cenę za przedłużenie.

Subdomena, czyli sklep.niestandardowo.pl

Jeśli chcesz mieć kilka stron na raz lub planujesz rozdzielić części swojej witryny na różne platformy – wystarczy Ci subdomena. Nie musisz za nią dodatkowo płacić, ponieważ jest to tylko przedrostek do tego, co już masz. Ja mam domenę twojedemo.pl, której używam, gdy przygotowuję projekty dla moich klientów. Wysyłam im np. stronę – jankowalski.twojedemo.pl. Dzięki temu na jednej domenie mam kilkadziesiąt stron, które nie są ze sobą powiązane.

Ile kosztuje domena i gdzie ją kupić?

Niemalże wszędzie kupisz domenę za 9 zł netto przez pierwszy rok. I szczerze mówiąc, to ta cena nas nie obchodzi. Dopiero po roku musimy zapłacić realną kwotę, która dla domen .com i .pl oscyluje między 80, a 120 zł netto, zależnie gdzie kupimy.

Ja zawsze polecam lh.pl i cyberfolks.pl, ale możesz wybrać domenę w dowolnym miejscu. Jest tylko kilka polskich firm, których bardzo nie polecam. Ze względów nie posiadania ochoty bycia pozwaną, nie wymienię ich tutaj, ale zawsze możesz do mnie napisać i spytać czego nie polecam oraz dlaczego 😉

Uwaga: raz zakupioną domenę nie możesz przedłużać promocyjnie. Hosting, o czym będę mówić zaraz, możesz przedłużać promocyjnie. Jest to trochę zachodu, ale jeśli chcesz przyoszczędzić, bo np. prowadzisz hobbistycznie bloga, to czemu nie!

O nie, domena, którą chciał_m kupić jest zajęta!

Jeśli domena nie jest dostępna na sklepie, a po wejściu na nią wyświetla się pusta strona – ktoś ją kupił. Może chce ją sprzedać. Możesz to sprawdzić na stronach aftermarket czy namecheap. Zazwyczaj się nie opłaca i lepiej wybrać inną, ale czasami masz możliwość skontaktować się z aktualnym właścicielem i spytać o wycenę, jeśli nie jest jawna.

O czym warto pamiętać przed zakupem domeny

  1. Im krótsza nazwa, tym lepsza. Mniejsza szansa na literówki oraz większa na zapamiętanie całości.
  2. Jeśli Twoi klienci mówią po polsku, staraj się nie używać angielskich słów. Szczególnie, gdy nazwą ma być zlepek kilku wyrazów, jak np. somerandomwords.pl
  3. Im szersza nazwa, tym mniej problemu przy powiększaniu oferty. Jeśli uczysz angielskiego licealistów, ale planujesz za kilka lat napisać książkę dla korepetytorów, to lepsza
  4. Imię + nazwisko to zawsze dobre i uniwersalne wyjście, gdy nie masz pomysłu. Chyba że planujesz zaraz brać ślub i przejść nazwisko partnera;)
  5. Domena nie musi być nazwą Twojej firmy. Niby oczywiste, ale warto dopowiedzieć.
  6. Adres, który wybierzesz będzie również Twoją pocztą. Czyli na przykład kontakt@niestandardowo.pl

Na serwerze przechowana jest też Twoja poczta w ramach domeny (czyli moje julia@madraszewska.pl), a skrzynek pocztowych możesz mieć dowolną ilość (zazwyczaj, zależy od firmy hostingowej).

Więc do działania strony potrzebujemy minimum jednej domeny i jednego hostingu. Podczas ich kupowania pojawi Ci się też opcja kupienia certyfikatu SSL. Nie potrzebujesz go, ponieważ wystarczy Ci bezpłatny certyfikat Let’s Enscrypt, który można zainstalować na serwerze bezpłatnie u większości firm hostingowych.

Koszt za utrzymanie strony to tylko hosting i domena rocznie i jest to około 50 zł za pierwszy rok i około 350 za każdy kolejny. Najtańszą domenę w sieci można kupić na OVH, ale odradzam kupowanie tam hostingu. Domenę i hosting można mieć kupione u różnych firm, nie trzeba wszystko w jednej 🙂 Możesz je zakupić w dowolnym miejscu, byle nie było to home.pl i nazwa.pl 🙂

Osobiście polecam lh.pl lub cyberfolks, jestem ich partnerem i wszystkie moje prywatne strony też u nich stoją:)

Kod na 10% rabatu do cyberfolks: 81172088

Kod na 20% rabatu do lh.pl: niestandardowo20

Video jak zakupić usługi na lh.pl: https://www.youtube.com/watch?v=4JoaNTz0AoA

Czy domena i hosting muszą być kupione w tym samym miejscu?

Udostępnij ten artykuł

Podobne wpisy

Scroll to Top